38/2016

LÉKAŘSKÝ SOFTWARE V ROCE 2016

Minule jsme se věnovali tvorbě elektronických neschopenek a podali jsme Vám podrobný návod, jak vytvořit a odeslat XML soubor, ve kterém bude uložena vydaná neschopenka (HPN1), ukončená neschopenka (HPN2) nebo hlášení ošetřujícího lékaře (HOL). Letos jsme šli ještě dál. Vydali jsme verzi zdravotnických software DUNA PRIVAT aDUNA DENTA, označenou 2016.2, v níž jsou hromadné neschopenky.

Do menu přibyl oddíl „Neschopenky“ a v něm volba „Hromadné vytvoření ePodání“. Po jejím odkliknutí můžete zadat zpracovávané období, nečastěji to bude jeden den. Program automaticky zpracuje potřebné informace, týkající se všech pacientů, kterým byla v tento den vystavena nebo ukončena neschopenka. Výsledkem budou tři XML soubory a v každém z nich několik pacientů (HPN1, HPN2, HOL).

Lékař se tedy může rozhodnout, jestli bude odesílat pacientovu neschopenku hned po jejím vypsání nebo hromadně za celý den. Případně může tyto varianty kombinovat, příznak v evidenci zajistí, aby nebyla jedna neschopenka odeslána dvakrát.

Co se týče dosavadní praxe, máme pro Vás dvě zprávy. Na portálu ČSSZ se neschopenky stále neobjevily. Na druhou stranu se ale mnohem zlepšilo odesílání XML souborů přes datové schránky.

Z návratového protokolu se nyní dozvíte rodné číslo pacienta, jehož neschopenka byla přijata či zamítnuta, takže nemusíte složitě dohledávat informace podle ID původní datové zprávy.

V současné době už pracujeme na další verzi programu, která potěší zejména zubaře. Nové technologie ošetřování chrupu si vyžádaly přepracování zubního kříže. Na každý zub je nyní možno umístit tři značky. Přibyla značka na kořeni. Díky tomu lze vytvořit kombinace, které zatím nebylo možno do kříže zapsat (např. korunka nad mrtvým zubem).

Na záložce se zubním křížem přibyly navíc dva modré pásy, do nichž lze zaznamenat návrh ošetření. Pokud lékař plánuje náročnější ošetření, které bude pacientovi provádět během více návštěv, zapíše je do návrhu (např. extrakce více zubů). Po provedení ošetření stačí kliknout na příslušnou značku. Ta bude automaticky přenesena do aktuálního stavu chrupu a provedeny navazující operace - zápis do chorobopisu, do provedených výkonů, případně platba pacienta.

Z dalších novinek můžeme jmenovat hromadné přihrávání výsledků laboratorních vyšetření nebo nové formuláře. Potom se již budeme soustředit na úpravu pokladních dokladů a jejich přípravu na EET, která všechny lékaře čeká v roce 2018.

Starší čísla magazínu MUP