37/2015

Připravujeme Kontrolní hlášení

Pokud si někdo myslí, že po hektických legislativních změnách se 3. sazbou DPH nebo na poslední chvíli zrušenou jednotnou sazbou 17,5 % nás již nic podobného nečeká, tak se nejspíš mýlí. Legislativní změna, kterou na nás poslanci nachystali od roku 2016, není sice hektická, je již schválena z roku 2014, ale blíží se v tichosti a znamená možná ještě větší zásah do firemního účetnictví než stále medializovaná EET (Elektronická evidence tržeb).

Půjde o Kontrolní hlášení (KH), které bude vycházet z přijatých a vystavených daňových dokladů, tedy z evidence pro účely DPH, kterou již dnes firmy – plátci DPH mají povinnost vést. Má být efektivním prostředkem k odhalování daňových úniků u vybraných transakcí. Jeho forma bude pouze elektronická a poprvé se bude podávat za leden 2016.

I když zákonná úprava tohoto hlášení je již známa, ostatní potřebné náležitosti a metodické pokyny se ještě dolaďují. Na webových stránkách Finanční správy jsou už zveřejněny struktury pro XML soubor, ale ještě se občas aktualizují a prozatím neexistuje definitivní podoba pokynu pro vyplnění. Přesto naši programátoři již pilně pracují, aby byla tato úprava k dispozici ve verzi pro příští rok.

Pro uživatele našeho software DUNA nebude zpracování KH nijak zvlášť složité. Většina potřebných údajů již v evidenci existuje. Půjde vlastně o soubor XML, obsahující položkový soupis dokladů za uskutečněná plnění a současně za přijatá plnění, který se bude podávat u právnických osob měsíčně, u fyzických osob podle období pro podání přiznání.

V programu DUNA naleznete pro Kontrolní hlášení novou volbu v menu DPH. Rozhodli jsme se udělat samostatný formulář se seznamy dokladů pro jednotlivé části KH, aby bylo možné lépe provádět kontrolu na jednotlivé řádky přiznání k DPH, případně doklady editovat podobně, jako to bylo v evidenci Přenesení daňové povinnosti. Evidence PDP jako taková bude zrušena, ale její obsah bude nyní náplní v části Kontrolního hlášení. Změna bude provedena i v denní závěrce v kase, protože dosavadní výstup (tisková sestava popř. přímý export do účetnictví) nebude pro KH dostačující. Také se musíme ještě poprat s položkou „evidenční číslo dokladu“ u přijatých plnění, protože musí přesně odpovídat číslu, které uvede ve svém KH protistrana, tj. dodavatel a není to vždy údaj odpovídající variabilnímu symbolu. Povolená délka 60 znaků bude ještě oříškem, jak pro zobrazení a vyplňování na formuláři, tak pro případnou tiskovou sestavu.

Pro uživatele nenastane žádná podstatná změna při používání programu. Pro vykázání poměrného odpočtu podle § 75 (pozor: nejedná se o krácený nárok koeficientem) bude přidán nárok „5“ a pro rozlišení zvláštních režimů jsme museli přidat nový typ dokladu ZP (zvláštní režim pro použité zboží). ZR zůstane jako zvláštní režim pro cestovní službu. Pozornost však bude potřeba věnovat vystavování dokladů pro neplátce v hodnotě vyšší než 10 tis Kč, a aby bylo zřejmé, že jde o neplátce, nesmí být u něj v Číselníku organizací uvedeno DIČ.

Více se můžete dovědět na našem každoročním semináři (termíny konání naleznete v jiné části tohoto MUPu), kde se budeme problematikou Kontrolního hlášení také zabývat. Bližší informace najdete i v Uživatelské příručce po nainstalování připravované verze, případně na našem webu.

Starší čísla magazínu MUP