37/2015

Přenesení daňové povinnosti - shrnutí

Novela zákona o DPH s účinností od 1. 4. 2011 zavedla tzv. režim přenesení daňové povinnosti pro uskutečněná plnění v tuzemsku. Od tohoto okamžiku se režim průběžně rozšiřuje o další komodity nebo práce a díky tomu je stále pravděpodobnější, že se většina uživatelů našeho software DUNA s touto záležitostí dříve či později setká.

Účelem tohoto režimu je přenesení povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečněné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku v zákonem stanovených případech na plátce, který toto zdanitelné plnění přijal (příjemce plnění). Poskytovatel plnění tak uskuteční dodání bez daně a příjemce tohoto plnění je povinen přiznat a zaplatit daň na výstupu. Při splnění zákonných podmínek má však odběratel také nárok na odpočet daně, takže je většinou v jeho přiznání k DPH výsledný efekt na dani roven nule. Odpověď na otázku, jaký je důvod tohoto opatření, je docela jednoduchá, a to zabránění daňovým únikům. Princip fungování DPH, kdy dodavatel má odvést DPH státu a odběratel si nárokuje odpočet DPH od státu zase zpět je nevýhodný pro stát v situaci, kdy první fi rma z jakéhokoliv důvodu DPH neodvede, ale druhá fi rma si odpočet DPH nárokuje a také od státu vyinkasuje v podobě vráceného nadměrného odpočtu. Přenesením daňové povinnosti se odvod DPH i nárok na odpočet sejdou v jednom přiznání odběratele a nedochází tak k vracení nadměrných odpočtů.

Pozor: Tento režim se použije pouze tehdy, pokud je příjemce plnění také plátce DPH. Při dodávkách pro neplátce se režim nepoužije a vše funguje jako dřív, tj. dodání se fakturuje s daní a dodavatel odvede DPH státu.

Od roku 2015 jsou oblasti použití rozděleny na trvalé a dočasné. Trvalé komodity jsou vyjmenovány přímo v zákoně, komodity pro dočasné použití jsou dále upraveny vládním nařízením.

Historie režimu v tuzemsku:

poprvé se začal uplatňovat k 1. 4. 2011 na dodání zlata, emisní povolenky a odpady uvedené v příloze č.5 zákona o DPH.

  • od 1. 1. 2012 přibyla velká skupina stavebních a montážních prací s kódem klasifi kace 41 – 43 s dopadem i na fi rmy, které v této oblasti nepodnikají, ale vyjmenované služby nakupují jako odběratelé
  • v roce 2015 došlo několikrát k rozšíření komodit a zároveň se pro tyto nové položky stanovil limit použití režimu při základu daně nad 100 tisíc korun. K 1. 4. 2015 se režim uplatňuje nově na kovy, včetně drahých kovů, mobilní telefony, integrované obvody jako jsou mikroprocesory a centrální procesorové jednotky, notebooky a tablety a videoherní konzole. Od 1. 7. 2015 přibyly obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen a od 1. 9. 2015 také cukrová řepa.
  • od roku 2016 se bude režim uplatňovat i na dodání nemovité věci, u které se plátce rozhodne uplatnit daň, i když by šlo o osvobozené plnění.

Výpis podle § 92a

Jak poskytovatel, tak příjemce plnění ve zvláštním režimu mají povinnost podávat ve lhůtě pro přiznání k DPH i podrobný Výpis podle § 92a, a to pouze elektronickou cestou. (tj. přes datovou schránku nebo přímo na portálu Finanční správy). Tento výpis bude od 1. 1. 2016 zrušen, avšak stejné údaje se budou obdobně vykazovat v nově zaváděném Kontrolním hlášení. Informace o Kontrolním hlášení naleznete v dalším článku tohoto časopisu.

Starší čísla magazínu MUP