Novinky ve verzi DUNA MZDY pro rok 2016
Jak jistě všichni dobře víte, tak dle nařízení vlády se od 1.1.2016 navyšuje minimální mzda ze součastných 9 200,- na 9 900,-. Současně se zvýšením minimální mzdy dochází také ke zvýšení základní hodinové sazby a nejnižších úrovní tzv. zaručené mzdy. Vzroste také minimální mzda pro zdravotně postižené, a to na 9 300,-.
Další plánovanou změnou je navýšení slevy na děti. Pro první dítě v rodině se sleva nemění a zůstává 13 404,- ročně. U druhého dítěte má stoupnout o 100,- měsíčně na částku 17 004 ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o 300,- měsíčně čili na 20 604,- ročně. Vyplývá to z materiálu uveřejněného na internetových stránkách vlády.
Další změna se týká exekučních srážek. V minulých letech byly exekuční srážky z dohod o provedení práce nepřípustné (ve výčtu příjmů podléhajících srážkám při výkonu rozhodnutí dle ustanovení § 299 odst. 1 o. s. ř. i odměna z dohody o provedení práce uvedena nebyla). To však od 1.9.2015 mění nenápadné ustanovení v novele občanského soudního řádu, které již na odměny z dohody o provedení práce pamatuje a i DPP nově podléhají exekučním srážkám!
O těchto i dalších legislativních změnách budeme podrobně informovat na plánovaných lednových seminářích.
Automatické krácení dovolené
Jelikož se snažíme poslouchat připomínky Vás uživatelů, tak se nám povedlo zabudovat do programu DUNA MZDY automatický výpočet krácení dovolené. Musíme ale upozornit, že tento výpočet není vhodný pro firmy s nepřetržitým provozem! A jak to celé funguje?
V nastavení je přidána nová položka, po jejímž zatržení začne program automaticky vypočítávat krácení dovolené u nově nastoupivších pracovníků nebo pracovníků, kteří končí pracovní poměr.
Import mzdových složek do měsíčního zpracování
Další novinkou je možnost přihrávat soubory mzdových záznamů, srážek a příspěvků do již zahájeného měsíce. Tato volba vznikla jako reakce na hromadící se požadavky uživatelů, kteří např. dostávají tabulkový soubor s odměnami pro pracovníky. Tímto jsme se snažili ulehčit Vám práci a umožnily tyto soubory nahrávat přímo do programu. Jak takový soubor vypadá a jak se tvoří, budeme předvádět na školeních. Samozřejmě tento postup i struktura souboru budou zveřejněny na našich internetových stránkách.
Evidence školení
Tato evidence se nám zdála již nedostatečná a tak prošla také určitou změnou. Nyní Vám tato evidence může pomáhat při hlídání termínů přezkoušení pracovníků, kdy Vám program oznámí, že danému pracovníku již končí platnost školení. Samozřejmě je možné ji využít např. jako evidenci půjčeného nářadí, či cokoliv jiného.
Pracovní poměry
Jako poslední důležitou a celkem velikou změnou je náš nový pohled na evidenci pracovních poměrů. Nejprve jsme provedli to, že na kartu seznamu jsme přidali novou položku s označení Aktivní pracovní poměr. Díky tomu je na první pohled zřejmé, který pracovník je momentálně veden v evidenčním stavu (1, 2, 3, nebo 5). Samozřejmě si můžete dle této položky evidenci setřídit a tím se Vám aktivní zaměstnanci budou zobrazovat jako první.
Druhou novinkou v této evidenci a práce s ní je „skrytí“ pracovních poměrů, které již nejsou aktivní (v závislosti na nastavení, zda si přejete vyloučit evidenční stav 4 z měsíčního zpracování). V praxi to znamená, že na kartě pracovníka již neuvidíte ukončené pracovní poměry(evidenční stav 4), jsou pomocí filtru odstraněny. Pro jejich rychlé zobrazení a případnou kontrolu je možné filtr pravým tlačítkem myši rychle zrušit.
O těchto a dalších změnách, které jsme do programu zapracovali, budeme informovat na školeních.