12/2013

QR kódy v systémech DUNA

Již několik měsíců zpět systém DUNA umí pasivně i aktivně využívat QR kódy. Ne ale všichni využívají tuto možnost, a to pravděpodobně jenom proto, že nemají dostatek informací. Takže napřed trochu suché teorie. Tuto část můžete ale klidně vynechat.

QR kód je typ dvourozměrného čárového mobilního kódu, někdy je nazýván také jako datová matice. Název kódu vznikl z anglického spojení Quick Response, což v překladu znamená rychlá odpověď/odezva. Tento typ kódu je zapisován do čtverce s mozaikou bílých a černých bodů, díky čtverečkům v rozích QR kódu jej dokáže čtečka lépe přečíst z více úhlů. QR kódu existuje 40 různých verzí. Liší se počtem modulů a jejich konfiguracemi a kapacitou. Kódy jsou standardizovány a mají technickou normou ISO/ IEC 18004:2000. QR kód může použít kdokoli, není třeba licence. QR kód má schopnost kontroly a následné opravy chyb, při poškození či znečistění dokáže až 30% dat opravit a znovu přečíst. 

Kapacita

Na rozdíl od běžných čárových kódů (uloží pouze max. 20 numerických znaků) QR kódy umožňují ukládat větší množství informací, lze do nich uložit až 3 tisíce bajtů informací. Lze kódovat numerické, alfabetické a jiné kódy. Jeden QR kód může tak ukládat až 7089 numerických znaků nebo text s cca 4300 znaky.

Čtení kódu

Ke čtení QR kódu je zapotřebí čtečky, která dekóduje QR kód a převede obsah do námi srozumitelného jazyku - např. nejčastější čtečkou je mobilní telefon s digitálním fotoaparátem a příslušným software - aplikací. Po spuštění aplikace fotoaparátem namíříme na QR kód a „naskenujeme“ jej, poté aplikace rozkóduje obsah a informace je zobrazena na displeji telefonu.

QE kód vytištěný na faktuře

Nejčastěji se tedy QR kódy využívají ve spojení s aplikacemi, které se provozují v mobilních telefonech. Jedním z typických příkladů nasazení QR kódů jsou potom bankovní mobilní aplikace, kde jejich využití je již zcela běžné.

Z uvedených informací lze již dovodit, kde mají své místo QR kódy v informačních systémech, jako je např. i DUNA. Ano je to především při tisku vydaných faktur, kdy faktura obsahuje všechny potřebné informace nutné k její úhradě v obvyklé podobě, ale navíc je někde ještě vytištěný čtvereček, obsahující zmiňovaný QR kód. Ten má v sobě většinou zakódované všechny údaj potřebné k realizaci platby: číslo účtu, částku, variabilní symbol platby, datum úhrady, případně další doplňující údaje. Příjemce takto „vylepšené“ faktury může platbu provést klasickým příkazem k úhradě anebo vytáhne z kapsy mobil, spustí bankovní aplikaci, vyfotí QR kód a potvrdí platbu. Rozhodně druhá varianta je rychlejší. Největší přínos tohoto způsobu platby je určitě pro subjekty a občany, kteří nevedou účetnictví.

V systému DUNA jsme šli ještě o krok dále. Umožňujeme pro jakýkoliv zapsaný závazek (přijatá faktura, záloha, ostatní závazek) vygenerovat na monitoru QR kód (tlačítko ) a použít stejný způsob rychlé úhrady jakéhokoliv závazku mobilem stejně tak, jako u QR kódu, vytištěného na papírové faktuře. Použití toho způsobu úhrady u závazku má stejný dopad, jako kdybychom poslali příkaz k úhradě do kontejneru. Nebude se již nadále nabízet jako vhodný pro úhradu při příštím sestavování kontejneru.

Pokud máte ve svém mobilu bankovní aplikaci, neváhejte a vyzkoušejte tento způsob platby. Bude se Vám líbit. Nezapomeňte QR kód tisknout na vydávaných fakturách. Stačí pro to zatrhnout odpovídající parametr v konfiguračním nasta vení pro tisk faktur.

Ukázka QR kódů

Jako poslední je zde jednoduchý návod v pěti krocích.
Návod k zaplacení faktury s použitím QR kódu:

  1. ve svém mobilním telefonu spustíte aplikaci mobilního bankovnictví
  2. z menu vyberete možnost načíst QR kód
  3. s využitím vestavěného fotoaparátu kód sejmete z tištěné faktury nebo z monitoru počítače
  4. aplikace připraví platební příkaz, který můžete modifikovat (změníte např. termín úhrady nebo částku k úhradě apod.)
  5. potvrdíte detaily platby a odešlete do banky požadavek na úhradu.

Starší čísla magazínu MUP