12/2013

Elektronické podání přiznání k dani z přidané hodnoty od roku 2014

Již v roce 2012 došlo v zákoně o DPH ke změně, která začne platit od 1.1.2014. Jde o povinnost většiny plátců DPH komunikovat se svým místně příslušným správcem daně pouze elektronicky – tedy povinnost podávat Daňová přiznání, Dodatečná daňová přiznání a Hlášení včetně příloh elektronicky.

Výjimku budou tvořit pouze plátci DPH –   fyzické osoby, jejichž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesáhne 6 mil. Kč. Ti si budou moci vybrat, zda budou svá podání zasílat správci daně elektronicky, v papírové podobě poštou či doručovat osobně.

Plátci DPH, kteří dodávají své zboží nebo služby do Evropské unie, již tuto elektronickou komunikaci dobře znají, protože pro ně platí povinnost podávat elektronicky Souhrnné hlášení. Podobně na tom jsou subjekty, které nakupují nebo prodávají služby v režimu přenesení daňové povinnosti, kdy pro ně platí povinnost podávat elektronicky Výpis z evidence pro daňové účely v režimu přenesení daňové povinnosti podle § 92a Zákona o DPH.

Obecně jsou k dispozici 3 možnost i pro elektronická podání.

  1. Podání přímo na portálu Finanční správy přes aplikaci EPO (tj. Elektronické POdání) na webové adrese ww.daneelektronicky.cz – s elektronickým podpisem
  2. Podání přímo na portálu Finanční správy přes aplikaci EPO na webové adrese www.daneelektronicky.cz – bez elektronického podpisu
  3. Podání prostřednictvím datové schránky

U prvních dvou možností je v aplikaci k dispozici formulář, který lze naplnit údaji vytvořenými v programu DUNA. Jde o soubor ve formátu xml, který vzniká při spuštění Přiznání DPH jako další krok po tisku – na dotaz, zda si přejete vytvořit soubor pro elektronické podání. Ve webové aplikaci lze po načtení údajů vyplněný formulář nechat zkontrolovat, zda neobsahuje kritické chyby, které by podání bránily, případně je možné chyby opravit. Příslušný formulář je možné také vyplnit ručně. Po odeslání písemnosti s připojeným elektronickým podpisem je podání dostatečné. V případě, že elektronický podpis nevlastníte, umožňuje aplikace vytištění Potvrzení o podání, ve kterém je uvedena identifikace vašeho podání a toto potvrzení je potřeba následně doručit na Finanční úřad. Bez doručení potvrzení není podání platné.

Třetí možnost vyžaduje existenci firemní datové schránky. Do datové schránky se vloží a odešle stejný soubor xml z programu DUNA, který lze použít pro načtení do aplikace EPO. Datová schránka má oproti předchozím způsobům podání nevýhodu v tom, že nedochází k okamžité kontrole údajů a i když se zpráva jeví jako odeslaná, v případě kritických tj. nepropustných chyb se podání neuskuteční. Informace o neuskutečnění podání se však uživateli vrátí s určitou časovou prodlevou a mezitím mohl vypršet termín pro nové odeslání souboru.

Starší čísla magazínu MUP